2010. november 30., kedd

november

Itt a november és gondolom érdekli Önöket mit csinál ilyenkor egy utazási iroda? Ez  a nyugodtabb, de kevésbé látványos  időszak. Nyugodtabb, mert nem kell izgulnunk, hogy az épp úton lévő csoportnál minden rendben legyen, de ettől függetlenül sok a munka. Milyen? Egyrészt most zárjuk a nyári utakat. Mit jelent ez? A mi szakmánkban minden úthoz tartozik egy elő- és egy utókalkuláció. Az előkalkulációval alakítjuk ki az árakat. Itt néhány összeg csak tapasztalat, megérzés alapján kerül be. Pl. busz ktsg., szállás pontos összege Ft-ban (mivel amikor kalkuláljuk, még nem tudjuk a hazaérkezés napján érvényes árfolyamot - ugyanis azt kell használnunk a végszámlánál -, továbbá az utasok pontos létszámát stb. Ezek részei az előkalkulációnak. Az előkalkuláció alapján alakítjuk ki az árakat és az utókalkulációnál nézzük meg, hogy jól terveztük-e az árakat. Mennyi a haszon az úton ill. mennyi a ráfizetés, ha nagyon kevés fővel ment el az út vagy nagyon rossz volt az végleges árfolyam a kalkulálthoz képest, akkor sajnos előfordul, hogy még mi fizettünk azért, hogy a csoport elutazhasson. Ez esetenként szakmai -kalkulációs - hiba, esetenként felvállalt veszteség. Pl. új út, melyen törzsutasok vannak, de a létszám a kalkulálthoz képest kevés. Ilyenkor egyeztetés után mégis elindítjuk az utat, bevállalva a veszteséget. Ez éves szinten kb. az utak 5 - 10%-nál elfogadható. E fölött problémás, mert miből tartjuk fenn az irodát?
Ez rengeteg adminisztrációt igénylő és kicsit unalmas munka.Azért sürgős ezt csinálni, mert december 10 - 12 között Egerben tartjuk az évzáró céges összejövetelt egy **** szállodában. Egy kis wellness, egy kis borkóstoló és egy hosszabb megbeszélés, ahol kiértékeljük a 2010-es évet. Ilyenkor a könyvelők kimutatják mind a 6 iroda bevételét, kiadásait, eladott útjait, hasznát, teljesítményét... Ezt elemezzük és meghatározzuk az útirányt 2011-re.
Ilyenkor sorsoljuk ki a véleménynyilvánító lap beküldői között a nyerteseket, és ekkor szavazunk a beküldött legjobb utasképekről és videókról.
Az idei év zárása mellett nagy erővel dolgozunk  a 2011-es katalóguson is. Hogy mit és hogyan csinálunk erről fogok mesélni a következő blogomban.

2010. november 25., csütörtök

LEG-ek 3.

-          Szakmailag a legjobb: Természetesen az ITB Singaporeban.
-                                                                                                         ITB ASIA

-          Legszínvonalasabb műsor. Gondolkodom a pekingi ugró show-s és a singapore-i esti show között. Talán inkább a singaporei. Több és látványosabb produkció volt benne. Mind a kettő kicsit a cirkuszi show mutatványaira hasonlított.
                                                                A show

-          Legmeglepőbb: A forgalom. Különösen a kis motorok szerepe, de az egész közlekedési morál. Mindenki megy össze, vissza. Ez vonatkozik az indo-kínai országokra és Xianra. Lámpa időnként van, de közlekedési tábla, zebra… sehol. Ettől függetlenül működik a káosz és senki nem anyázik, pedig ahogy kanyarodnak, elévágnak egymásnak, ez itthon minimum egy kiordítás és bemutatás.
                                                 Közlekedés Vietnámban
-          Ahol legdurvább voltam: Kiszállás a pekingi metróból. Ha nem lökdösődsz, akkor egész nap metrózhatsz, mert nem tudsz leszállni, igaz a jegy addig jó, amíg nem jössz a felszínre… Illetve amikor Xianban felszálltam az Agyaghadsereg felé menő távolsági buszra (lásd leírását az anyagban).
-          Legbátrabb: Erről nem is írtam eddig. A Vietnam Airlains pilótája, aki amikor már bent ültünk a gépben – Kambodzsa felé Laoszból –, szinte az indulás pillanatában (elkezdtünk gurulni) megállította a gépet és közölte, hogy nem jó a hajtómű és ezzel a géppel nem lehet repülni. Vártunk 6 órát, hogy Hanoiból küldjenek egy másik gépet, de senki nem ágált ellene. A pilótát valószínűleg nem dicsérték meg a főnökei. Ott azért még szoros a gyeplő.
                                                                                                                 A lerobbant repülő

            Legkülönlegesebb ital: kígyó és skorpió „ágyon” tartott pálinka. Haza is hoztam belőle. Feleségem-Ildi, már a látványától elszörnyűködött. „Vidd innen, látni sem bírom”.
-          Legfinomabb „kaja”: Halong bay hajón ebédre elkészített rákok.
                                                                 Rákok közt

-          Legrosszabb „kaja”: csak látott és ki nem próbált kígyók, bogarak, skorpiók a pekingi ízek utcájában. Kipróbáltak közt is volt kevésbé finom, de abból nem ettem akkor. Mindig több fogás volt.
                                                       Ajánlat az ízek utcájában
-        
-          Legnagyobb egészségügyi problémánk: egzotikus hely, vigyázni kell, hogy hol és mit eszik az ember és az alkoholos fertőtlenítést sem szabad elhanyagolni. Bencének Laoszban volt egy hasmenéses napja, nekem Kambodzsában egy fél nap, de egyik sem volt olyan jelentős, hogy a programunkat befolyásolta volna jelentősen. Szerencsére ez volt az össz.
-          Legjobb: Meg tudtam osztani élményeimet Önökkel és több százan olvasták naponta a beszámolóimat. KÖSZÖNÖM!!
n.-    

2010. november 23., kedd

LEG-ek 2.

-           Legnagyobb kellemes meglepetés: My Son. Közép-Vietnámban található hindu templom maradvány. Angkor wat sokkal épebben maradt, monumentálisabb, de ennek az volt a különlegessége, hogy soha nem hallottam róla és ahhoz képes nagyon érdekes volt.
-                                                                                                         My Son romjai

        Legolcsóbb: attól függ mi. Átlagos minőségű ruhanemű: Kína. Műszaki cikk: Hong-Kong (ha nem fogyott el),     csecse-becse: Laosz, Kambodzsa,
-            Legdrágább: Singapore és Sanghaj, Peking minőségi boltjai.
        Legnagyobb eltérés a várt és a kapott élmény közt: Kínai nagy fal. Jó-jó, a Világ új 7 csodája közt is szerepel, de többet vártam tőle. Miben? Nem tudom, de valahogy nem volt akkora durranás számomra.
-                                                                                                   Kínai  Nagyfalon

               Legmagasabb épület melyre felmentem: Taiwan 101 torony a maga 508 m-vel. Jó volt, hogy pont úgy mentem, hogy még világos is volt, de később a kivilágított várost is láttam fentről.
-                                                                                                         Taiwan 101 torony

        Legszebb lányok: Singapore-ban voltak. Keveredik több népcsoport és ezért is szépek, magasak (ellentétben a többi felkeresett ország lányaival szemben), vékonyak, mosolygósak, de poros nyomukba sem érnek a magyar lányoknak. A többi helyen a nők 90 %-ban nadrágban vannak. Kivétel talán a fiatal lányok, iskolai egyenruhások és a „munkaruhások” – ez alatt pl. a szállodai, éttermi személyzetet értem, de ennek hossza általában bokáig ér.
                                                    Személyzet a hajó

  Legnagyobb tömeg: Tiltott város Peking. Máshol is voltak nagyon sokan, de itt viszonylag kis helyre koncentrálódott a több ezer ember.
                                                 Tiltott város   - Peking

   Legjobban sajnálom, hogy kihagytam: Sanghai este. Fáradt voltam, későn értem a szállásra és balga mód  elfogadtam, hogy majd holnap az id. vez megmutatja a felhőkarcolós központot. Megmutatta, de nem ugyanaz az élmény. Legalább még egy fél napot ott kellett volna töltenem, még ebben a feszített tempóban is, hogy lássam este is.                                           

-                                                                                         Sanghaj felhőkarcolói  nappal
-          
-           Legkalandosabb: Xian – Peking közötti vonatozás. Különösen a felszállás abban a tömegben a sok cuccommal. 
Legjobban örültem: Nem egyedül voltam végig, meg tudtam osztani az élményeimet Bencével és természetesen Önökkel.
                                                               Bence vietnámi kalapban
  
Még van egy bejegyzésre való LEG. Azt is képekkel fogom színesíteni

                                             

2010. november 21., vasárnap

LEG-ek 1.

-           Legszebb város: Nehéz választani. Talán a szervezettsége, tisztasága, eleganciája miatt Singapore.
-          

                                                            Singapore Óriáskerék, mely magasabb mint a londoni

        Legnagyobb élmény: Egyértelműen Halong Bay. Hanoi közelében található öböl a több mint 3000 kis sziklájával, a hajókirándulás hangulata, szervezettsége, körülményei mind hatalmas élmény volt.
-                                                                                                  Halong Bay

               Legnagyobb csalódás: Hong-Kong. Igaz kevés időt töltöttem itt, de sokkal többet vártam tőle. Azt hittem elegáns metropolisz. Nem. Igaz, hogy gazdag, nagyon gazdag város, de nyomasztó számomra. Szűk utcák mely 2 oldalán 50 -70 emeletes felhőkarcolók, de mellettük, ha azt a telket még nem vásárolták meg a 2 emeletes egyszerű, ütött, kopott épület.
-                                                                                                              Hong-Kong

        Legjobb szállás. Természetesen a Ritz Charlton, de legalább annyira meglepett, hogy a *** szállások színvonala minimum az európai hasonló színvonalú szállodák szintjén van mindenhol. 

                                                     Ritz Charlton szobabelső

        Legjobban csodálkoztam: Vietnámban a tanítás 2 „műszakos”. Van aki de. ill. van aki du. jár iskolába. A de-sök több helyen reggel 6:30-kor kezdenek (!). Az összes felkeresett országban, egyenruhában járnak iskolába a gyerekek.
-           Legmelegebb: Singapore és Angkor wat. Nappal min. +35oC.

                                                       Angor wat - Guru templom
-        
               Leghidegebb: Peking (novemberben) + 18oC.
              
                                                           Peking  Éj temploma elött
                                      
         Legjobb kommunikáció: mindenhol működött a rádiótelefon és a szállodákban az internet (néhol fizetős rendszerrel), de furcsa volt, hogy pl. Kínában a blogomba nem tudtam belépni, megnézni. (Ekkor e-mailen hazaküldtem és itthon tették fel az anyagot). 
-          Legnagyobb művészeti élmény: gondolkodom, hogy a Terrakotta hadsereg vagy az Angkor wat. Talán a Terrakotta hadsereg.
                  
                                                              Xian  -  Terrakotta hadsereg

-           Legszegényebb vidék: Laosz. Szegények, de lelkesek és aranyosak. A szegénysége ellenére is többet kaptam tőle, mint vártam.

                                                                   Laoszi életkép

         Legjobban féltem: Sehol. Tartottam tőle indulás elött, hogy este esetleg valahol majd…, de sehol a legkisebb atrocitás, beszólás sem volt. Talán tartottak a nagy őszülő fehér medvétől.
-           Legérdekesebb kirándulás: Mekong-delta. Sok kis sziget, különleges, dús vegetáció, az emberek életkörülményei… Sokat segített, hogy jó idő volt és kis csónakkal keresztbe-kasul mentünk a szigetek között a kb. 3-5 m széles csatornákon.

                                                          Mekong-delta csónakunkról

        Egyelőre ennyi, legközelebb folytatom a legeket - VAN  MÉG  !!!
     

2010. november 19., péntek

Jönnek a LEG-ek

Kezdem rendszerezni az uttal kapcsolatos dolgokat.
Eddig 3 gépelt oldal érdekességet szedtem össze.
Szerintem ez úgy volna a legérdekesebb, ha valamilyen rendszerrel csoportosítanám.
Ezért kitaláltam, hogy leírom az úton tapasztalt legeket. Teszek hozzá képeket is. Több mint 30 leget szedtem össze eddig. Ezekhez akarok képeket is társítani, ezért ez kicsit maceránsabb és most már itthon is helyt kell állnom. El tudják képzelni, hogy szelektálás után is hány száz e-mail várt az irodában és ehhez jönnek az aktuális megbeszélések, egyeztetések...
Szóval kis türelem, holnap - holnap utám jönnek a LEG-ek D-K Ázsiában. Nem egyszerre teszem fel, hanem 2 - 3 blogban fogom elmondani az érdekességeket.

2010. november 17., szerda

Otthon, édes otthon

Szerény 22 órás utazás után szerencsésen hazaértünk. Még nehéz az átállás - 6 órával voltunk előrébb D-K Ázsiában - de a sok rám váró irodai feladat, mely felhalmozódott, majd segít az átállásban.
Összegeznem, rendszereznem kell az út tapasztalatait, elsősorban a cég szempontjából, hogy az ITB Ázsián, Kínában, majd a volt Indo-Kínában szerzett tapasztalatok, kapcsolatok miként hasznosíthatóak, másrészt magam szempontjából, mert oly sok impulzus ért, hogy ezeknek le kell ülepedniük. Gondolom ismerik ezt az érzést, amikor az ember egy hosszabb útról hazaér, akkor a sok élmény eltelíti az embert. Nálam 28 nap, 7 ország, több mint egy tucat város - és mekkora városok -, plusz a természeti és művészeti látványosságok, szóval van mit rendszerezni.Ennek az érdekesebb részeit meg fogom osztani Önökkel is.
Annyiban lesz másként, hogy most már nem naponta jelentkezem, hanem, mint indulás előtt, 2-3 naponta.Most először összeszedem a számomra LEG-eket. Legszebb, legérdekesebb...

2010. november 16., kedd

26. Kambodzsai érdekességek

  • Az 1970-es években kb. 4 évig tartó vörös khmer uralom volt. Ekkor kiirtották az értelmiséget: tanárokat, mérnököket, orvosokat. Miért, azt nem tudni, de több mint 3 millió (!) embert öltek meg. Ezért a közép-korosztály szinte hiányzik az országból. Vietnámi beavatkozással szűnt meg a rémuralom. Jelenleg nyugodt, mosolygós, fiatalos az ország.
  • Rizs. Itt is fő táplálék a rizs. Megálltunk rizsföldnél. Kinézetre is nagyon hasonlít a búzatermesztéshez, csak itt alap a sok víz. Ezt a folyókból csatorna rendszerekkel oldják meg.
 
rizsföld

  • Nyelv. A khmer nyelvet beszélik, mely rokon a laoszihoz és a tháj nyelvvel. Írása számunkra olvashatatlan. Érdekes, hogy sokan beszélik Siem Reapban az angolt, igaz itt a turizmusból él mindenki.
  • Királyság van, de az ország irányítását a miniszterelnök végzi. A király 59 éves, nőtlen, gyereke sincs. Balett táncos volt fiatal korában. Ez azért lehet, hogy jelent valamit… Lehet, hogy nem véletlenül nőtlen…
  • A helyi parasztok egyszerű körülmények közt élnek. Érdekesség, hogy az épületek többsége - a városon kívül- lábakon áll, a nyári sok csapadék miatt. Mivel foglalkoznak? Kézművesség és saját részre élelmiszer előállítás. Érdekes, hogy a nádcukrot is maguknak csinálják. 
 
helyi parasztok házai

  • Siem Reap egyébként egy turista gyár. 1993-ban még csak 3 jelenleg több mint 150 szálloda van. Mindenki a turizmusból él. Milyen Kambodzsa? Nem tudom. Las Vegas vagy Velence alapján sem lehet az adott országot megismerni. Egy tény, nagyon olcsó. Egy nagyon kiadós vacsora egy normális étteremben 5 USD. Siem Reap egy nyugodt gyorsan fejlődő város, mozgalmas belvárossal.
  • Angkor wat belépője 3 napra 40 USD. Fényképes belépőt készítenek 2 perc alatt. Állítólag sok volt a visszaélés, és mivel az épületek távol vannak egymástól, nem egy beléptetés van, hanem műemlékenként, de ugyanaz a jegy jó mindegyikhez.
  • Érdekesség, hogy az ország zászlajában is bent van az Angkor wat képe. Annyira büszkék rá, és tudják mennyi bevételt hoz az országnak.
  • Legkönnyebb közlekedési eszköz itt a tuk-tuk. Ez egy motorral irányított 2-3 üléses nyitott kocsika. Az ember előre megalkuszik az árban, majd hajrá. Kb. 2 USD 10 perces utazás.
 
tuk –tukon 

  • Kipróbáltam a masszázst. Egy órás olajos masszázs 15 USD volt. Nagyon alaposan megdolgozott a kislány a pénzéért. Az otthoni masszázshoz képes különbség, hogy a földön lévő szivacson végzi és a saját testi erejét, súlyát is felhasználja, mind a 40 kg-ot.
  • Hőmérséklet. Most – november közepén - délben kb. 350C van (!) reggel-este 250C. Mi van itt nyáron!? Bár az az időszak az esős évszak, ezért a sok eső biztos csökkenti a hőmérsékletet, de a páratartalom júliusban elviselhetetlen lehet.
 
zenés-táncos est.

Most az utolsó ázsiai nap reggelén a szobában írom a blogot. Most még elmegyünk egy 2 órás programra, hajókirándulás – halászfalu. Majd pakolás és du. 4-kor indul a gépünk Singapore-ba, ott átszállunk a frankfurti gépre, majd a budapestire. Összegezve kb. 22 óra múlva, remélem szerencsésen, megérkezünk Budapestre. Még 2 blogban – melyet már odahaza fogok megírni – összegzem a 28 napos út tanulságait. Először azokat, melyekről elfelejtettem írni, és összehasonlítom az országokat, majd pedig, hogy szakmailag mit jelentett az út, milyen utat állítok össze belőle. Befejezésül egy érdekes képpel búcsúzok olvasóimtól. Remélem nem bánták meg, hogy időnként néhány percet blogom olvasásával töltöttek és sikerült egy-két érdekességet mesélni D-K Ázsiáról.
 
elefántháton  

2010. november 15., hétfő

25. Kambodzsa – Angkor wat


Túrám (túránk) utolsó állomása Kambodzsa és annak is a leghíresebb része, Siem Reapnál az Angkor wat. Ez D-K Ázsia talán legtöbbet említett Világöröksége. Sokak szerint be kellett volna kerülnie az Világ 7 új csodája közé. Mi is ez? Ez egy kb. 25 km x 15 km-es területen található épületegyüttes.
 
Egyik templom

Főként régi X-XII. századi templomok, (buddhista és hinduista) és az ehhez tartozó épületek, tornyok, védfalak, kapuk, könyvtárak (!), hidak (összesen közel 70 épületegyüttes) szétszórtan elhelyezkedve ezen a területen- Ezeknek mindegyikének van külön neve, de a leghíresebb, legnagyobb, legmagasabb az Angkor wat. Ezért ez alapján szokták emlegetni a területet.
 
Angkor wat előtt

Érdekesség, hogy míg a lakóépületeket – a királyi palotákat is – fából készítették – melyek azóta tönkrementek-, a templomok köböl készültek. A két alapanyag: vulkáni kőzet – főleg az alapok készültek ebből – és homokkő. 
Vésések Angkor watnál

Ez utóbbi azért jó, mert jól faragható. Az épületek falain faragott szobrok ill. dombormű szerű vésések találhatóak. Ebből is az Angkor wat épületein és a Guru templomnál találhatóak a legszebbek.
 
Vésések a homokkőbe

Érdekes, hogy nagyon sok arc- ill. fejforma található az egyik épületegyüttesnél. Szintén érdekes, hogy mindegyikhez min. egy, de általában 2-3 könyvtár is tartozott.
 
Homokkő fejek

 Az uralkodók az évszázadok során külön-külön készítettek épületeket, templomokat, várfalakat maguknak, mely később a sírhelyük lett. Az új uralkodó már másikat épített magának.Több templomot tekintettünk meg. Most még 2 képét mellékelek. Az első a Guru templom a legdíszesebb. Kicsi, de a homokkő finom faragások itt láthatóak legjobban.
 
Guru templom

A másik a fák temploma. Ez azért érdekes, mert az évszázadok alatt a dzsungel fái teljesen benőtték, ill. körbevették az épületeket. Azért nem vágták ki mindegyiket, mert a gyökerek a falakat is tönkretennék, és különben is ez így érdekes. Itt forgatta egyébként Angelina Jolie a Tomb Raider c. filmet. A képen egy fa részlet látható, de kb. 10 – 15 ilyen nagy fa nőtte be a romokat.
 
Fák temploma
Következő blogomban írok a kambodzsai érdekességekről.

2010. november 14., vasárnap

24. Milyen Laosz ?


Nagyot hibáztam. Belementem abba, hogy csak 1 napot töltünk Laoszban, ahogy a partner javasolta. Igazság szerint ő nem is tette be az ajánlatába ezt az országot, csak én ragaszkodtam hozzá. Ő vietnámi, jogos, hogy inkább a saját országát ismeri és javasolja.
Szóval Laosz. Csodás és különleges a növényzet és érdekes az egész. 
 
 
Mekongról a folyópart

Nem egy napos ország. Luang Prabang jó választás. Nem is kell máshova menni. Ellenben min. még egy nappal, de inkább 1,5 nappal meg kell toldani az itt tartózkodást. Önöknek olvasóknak ez olyan szempontból lehet érdekes, hogy látják, hogy alakul ki egy út programja. Laosz elnevezése egyébként; az elefántok országa. Erre ide jön valaki és nem is lát elefántot. Ez nem jó. Marad ez a napi program, de egyeztetve az idegenvezetővel, ehhez hozzájön még egy nap, mely alatt megtekint a csoport egy több mint 100 m magasról lezúduló vízesést és felkeres egy elefántfarmot, ahol aki akar felülhet egy elefántra és mehet vele egy kicsit. Sajnos mivel holnap 9-re kint kell lennünk a reptéren ezt a programot  nem tudom kipróbálni. Bíznom kell a helyi id. vez. tapasztalatában (van ilyen a szakmában, hogy a partner véleményére kell hagyatkoznunk). Teszek ide egy fotót, hogy ne legyen unalmas az olvasás.
 
 
Buddha templom bejárat

Laosz nagyon szegény ország, de az emberek nyugodtak, kedvesek, mosolygósak. Nem erőszakoskodnak a turistákkal. Persze igyekeznek eladni valamit nekik, de az első nemet már elfogadják, és nem tukmálják tovább. Dús különleges vegetáció, és ami a legfontosabb szinte érintetlen. (330.000 km2 –hez kb. 6 millió fő, ebből 1 millió a főváros lakossága)
 
 
banánfa

A Buddhizmus uralja a vallást. Lehet, hogy ezért is ilyen aranyosak az emberek. Az írásuk, sőt a számok írása is más, mint Európában. Mostanában már legalább a számokban általában nem a maláj számokat használják. A betűk mások mint a kínai nyelvben, de ez is képírás, és számunkra olvashatatlan.
Érdekeség: Az utolsó király unokája szállodát üzemeltet itt Luang Prabangban ! Az apját kivégezték. A palota kívülről nagyon egyszerű, de belül csodaszép. Mint mondtam most múzeum.
 
 
múzeum – királyi palota

Fizetés: Egy pedagógus fizetése 80 USD /hó ! Azonban az id.vez mondta, hogy jó nekik, mert ők kapnak szülés után 3 hónap szabadságot !! A hivatalos pénzük a kip melyből 40 kip 1 Ft.
Következő állomás Kambodzsa.

2010. november 13., szombat

23. Laosz


Véleményem szerint, ha valaki elutazik ilyen messzire, akkor ne csak egy országot nézzen meg. Szerintem nincs olyan magyar ember, aki csak Laoszért elutazna ilyen messzire, de ha itt vagyunk egy ugrásra nézzük meg. A főváros Vientiane viszonylag újabb építésű és látványosságokat tekintve meg sem közelíti –állítólag – Luang Prabangot. Ezért választottuk mi is inkább ezt a Mekong mellett lévő várost és környékét. Nem túl népszerű az ország, mert a kb. 80 fős kis gép sem volt tele. A gép leszállása után a géptől az üres reptéren keresztül gyalog sétáltunk be az épületbe, hogy nem kis procedúra után 31 USD/fő-ért megkapjuk a laoszi vízumot. A szállodánk közvetlenül a Mekong partján van, sőt az erkélyünkről csodás rálátás van a folyóra.
 
szobából a Mekong

Reggeli után indultunk az első programunkra. A helyi múzeum megtekintése, mely nem volt más, mint a régi királyi palota. Laoszban 1904 – 1959-ig királyság volt, melynek központja itt volt Luang Prabanban. Sajnos a palota belsejében nem lehetett fényképezni, pedig csodálatosan szép a falak díszítettsége – üvegből készült színes mozaik képekkel van tele a fal. Így csak a mellette lévő templom képét mellékelem.
 
Templom a királyi kertben

Ezt követi egy 3 órás hajózás a Mekongon, mely során lehet gyönyörködni a tájban és így közelítünk meg egy cseppkőbarlangot. Útközben megálltunk egy halászfalunál. Itt megnéztük a helyi kézműveseket, hogy miként készítik szőtteseiket, és a híres rizs pálinkát. Meg is lehetett kóstolni. (Volt rizs bor és rizs likőr is!) A modern technika vívmányai még ezt a területet nem támadták meg.
 lepárlás Laoszban

Az ezt követő cseppkőbarlang inkább csak barlangocskának mondható. Érdekessége, hogy tele volt kis Buddha szobrokkal a belseje. Bő egy óra alatt értünk vissza Luang Prabangba a képen látható méretű hajóval. Ezen a közel 30 m-es hajón 2-en (!!) (+ az id. vez-nk) utaztunk.
Hajónk a Mekongon

Visszaérve, két Buddhista templomot néztünk meg a városban. (Több tucat van egyébként Luang Prabangban). Ez egyik érdekessége az volt, hogy láthattuk az utolsó király temetési menetének dísz kocsiját.
Utolsó király halotti urnája és kocsija

Nagyon szép épületekből állnak ezek a templomok. Ide tartoznak még a sztupák is, mely a halotti csontok tárolási helye. (házaspáronként egy sztupa használatos).
Este még forgolódtunk a városközpontban kialakított (minden este üzemelő) piacon, ahol főként a helyi kézművesek munkái láthatóak.
Ma még itt alszunk, de holnap reggel indulunk Kambodzsába. Előtte azért a következő blogomban összefoglalom a Laoszban tapasztaltakat.

2010. november 12., péntek

22. Vietnámi érdekességek

Pénz: Nincs aprópénz! A legkisebb címlet az 500 dong-os mely átszámítva 5 Ft. Rejtvény következik: Vajon kinek a képe látható minden pénzen? A választ nem adom meg, hagy forgolódjanak lefekvés után, hogy no vajon ki lehet az. Egyébként írjon aki tud 2 nevet a vietnami történelemből. Ha valaki kiköltözik ide, garantálom, hogy milliomos lesz. 1 millió dong ugyanis 10.000,- Ft.

Közlekedés: nagyvárosokban: motor – motor – motor – autó – bicikli. A kisvárosokban kicsit jobb az arány. Mellékelek egy képet ennek igazolására. Ami hátrébb látszik, az is mind motor.
esti utca részlet.

Szájkendő: A képen is látszik bal oldalt 1 nő, aki szájkendőt használ. A nők kb. 25 %-a a férfiak talán 10 %.visel ilyen kendőt. Az ok két dolog: 1. levegőszennyeződés, 2. Itt az az elegáns, ha a nő bőre fehér. Ezért védekeznek a nap ellen, többek közt így is, de úgy is, hogy 27 C-ban kesztyűt használnak!?

Árak: Otthoni árak  40 - 50 %-a. Ez alatt azt értem, hogy az azonos kategóriájú üzletet, éttermet kell összehasonlítani. Vagyis itt is van olyan elegáns bolt (pl. Nike szakbolt), ahol egy sportcipő átszámítva közel 10.000,- Ft, de máshol 2.000. A minőség? Hááát maradjunk annyiban, hogy sem ruhát sem cipőt nem vettem. Próbálkoztam, de egyrészt amikor kimondtam, hogy 45-ös cipő akkor ráböktek 1-2 cipőre, ami vagy minőségben, vagy külcsínben, vagy mindkettőben, de nem tetszett.

Látványosságok: Nagyon sok szépség van itt. Halong bay a csúcs, de a többi világörökség is emlékezetes, de a Mekong-delta is egyedülálló. Emlékezetül teszek be néhány képet, amit eddig még nem tettem fel a blogra.
 
My Son részlet


          Halong Bay részlet
 
Mekong-delta

Emberek: kedvesek, mosolygósak, nyelvet alig beszélnek (kivétel turizmusban dolgozók), vékonyak kb. 140 – 165 cm magasak. Minimális élettérben él általában több nemzedék együtt. Itt alap, hogy az első szülött fiúnak a szüleit kell életük végéig ápolnia, ezért ott laknak egy lakásban. A lány költözik oda és elfogadja a család szokásait. Pont mint odahaza, vagy már 3 hét után rosszul emlékezem?

Nyelv: a XIX. sz-ban egy Franciaországban élő vietnámi állította össze. Addig főként a kínait beszélték. Ez latin betűkkel (a környéken csak itt van latin betű) a kínai hangzásra és néhány új kifejezésre épült. Innen indult és lett olyan nyelv, melynek mint a magyarnak, nincs hasonló hangzású párja. (A finn nyelvet csak az mondja rokonnak –szerintem – aki még nem hallotta őket beszélni…)

Köröm: jellegzetes a hosszú köröm (férfiaknál is). Állítólag ez a régi urakra utal, akik azért növesztették meg, hogy mutassák, ők nem dolgoznak a rizsföldeken.

Rizs: A világ 2. legnagyobb rizs exportőre (Thaiföld után) Vietnám. A levestésztától a lepényen át a köretig mindennek az alapja a rizs. A Mekong környékén és Hanoi környékén van sok rizsföld. Most nem mesélem el a termesztést, legyen elég annyi, hogy a víz kivételével sokban hasonlít a búzatermesztéshez, de itt sokkal több a kézimunka. A képen látható a jellegzetes vietnámi kalap, melynek alapja –általában -, a rizs levele.  
 
Aratás a rizsföldön

Államformája: elméletileg szocialista népköztársaság. Azonkívül, hogy 1 pártrendszer van, szinte ugyanazok a lehetőségek, mint odahaza. Termőföld, gyárak, cégek nagy része magánkézben van. Kik jutottak hozzá? Önök szerint?

Szállások: Végig *** szállodákban aludtunk, de nagyon korrekt volt mindegyik. Tiszta, megfelelő nagyságú szobák, TV, légkondi, internet, általában kádas fürdőszobák. Érdekesség mindenhol volt bekészítve steril fogkefe és krém. Ha 2 napig voltunk, akkor is az 1. után kidobták!?? A reggeliknél mindig volt tojás (rántotta vagy tükör, ahogy kértük) kolbász, bacon, gyümölcsök, felvágottak, péksütemények, dzsúsz … Szóval min. *** volt a szint.  

Vietnámtól egy vietnámi kalapos képpel búcsúzok. Holnap már Laoszról írok. 
 
Vietnámi kalapban.  
        

2010. november 11., csütörtök

21. Hanoi


Az ország fővárosa, Hanoi a vietnámi kirándulás utolsó napja, ugyanis holnap indulunk Laoszba.
Ezen a napon városnézés volt, ill. kb. 2 órás egyeztetés a vietnámi partnerrel a leendő programmal kapcsolatban. Ez utóbbiról még korai lenne beszélni, maradjunk annyiban, hogy még forrásban van a dolog.
Hanoi. Méretét, lélekszámát tekintve picit kisebb (kb. 6 milliós) mint Saigon. Látványosságai közül először a Ho Shi Minh mauzóleumot mutatták meg. Népük nagy vezérének bebalzsamozott testét hosszas sorbaállás és egyéb tortúrák (telefonleadás, csöndben, libasorban haladás…) miatt kicsit az öregember szexe jutott eszembe: nagyobb szenvedés, mint öröm…
 
Ho Shi Minh mauzóleuma

A kép jobb oldalán látszik a felvonuláskor használatos oldal lelátó is. Ellenben a parkja szép volt. Sok régi fa és hangulatos kis házak, kis tó halakkal…
 
mauzóleum parkja

A Nagy Vezér körbezárt emlékhelyét elhagyva szép pagodákat kerestünk fel. Ezek a Buddha templomok kicsit egy kaptafára mennek, de mindegyik szép a maga nemében. Az alap a feng shui. Az ellentétek folyamatos megjelenítése: ying – yang. a két ellentétes erő megjelenítése. Az 5 alapelemre építi az egészet: fa, föld, tűz, víz, fém. Nem akarok ebbe részletesen belemenni, akit érdekel, javaslom, nézzen utána.
 
Hanoi templom belső

Az egyik ilyen Buddha templomnál volt egy szép torony is. Egyébként ilyen helyeken mindenütt égetik a füstölőket ill. a siker reményében a különböző dolgokat. Pl. fénymásolt pénzeket…
 
Pagoda tornya

A városban több nagy és szép tó (!) található. A forgalom hatalmas itt is. Befejezésül még kipróbáltuk a „bicikli taxit”, van aki riksának hívja, itt ez a név nem használatos. Természetesen az autók és a motorosok közt, nem mondom, hogy megnyugtatóan kb. 20 percet kerekezett velem a fuvarosom. Eleinte zavart a dolog hogy így visznek, de utána azzal vigasztaltam magam, hogy munkát és pénzt adtam a „taxisomnak”, ezzel is segítem a helyi vállalkozókat.
 
bicikli taxi

Összegezve, Hanoi egy nagyon lüktető, élénk város. A házak utcafrontja nagyon keskeny, így kell fizetni az adót, de befelé 10 – 15 m is lehet. Képzeljék el, hogy lehet berendezni egy 2 m x 14 m-es 3 szintes lakást (házat). Nem egyszerű történet. A most következő fotón nézzék meg a villanyvezeték vezetési módszert is és a mögötte lévő keskeny házat. (Ez még egy szerényebb villanyvezetékes helyen készült felvétel). Egy biztos, itt nem leszek villanyszerelő.
 
utca részlet