2011. november 26., szombat

A játék helyes válasza:  C  A  E  F  B  D.
Esetleg, ha a B és a D felcserélésre került, az még jó.
A pót kérdésre a helyes válasz a B és a D mert mindkettő Rio de Janeiro.

Képek egyébként a következők.
A Cusco - Peru
B Rio de Janeiro (templom) - Brazília
C Nazca vonalak - Peru
D Rio de Janeiro - Brazília
E Machu Picchu - Peru
F Iguacu vízesés Argentína és Brazília

Remélem sok sikeres válasz volt.

2011. november 19., szombat

Játék

Rég játszottunk. A játék: Jelenleg kint van a csoportunk Dél-Amerikában. Tételezzük fel, hogy valaki ezeket a képeket fényképezte az úton és hazaérkezés után nem tudja, hogy milyen sorrendben látta ezeket a látnivalókat. Segítségül lehet hívni a a PROKO TRAVEL katalógust vagy a www.prokotravel.hu oldalt.
Feladat: Tegyük neki sorrendbe, hogy milyen sorrendben látta szegény feledékeny utasunk a képeket az úton. (Elég csak a képek betűit sorba rakni.a helyes válaszhoz)  A kiegészítő kérdése az utasunknak: "Lehetséges-e, hogy valamelyik 2 képet 1 napon fényképeztem?"
Egyébként volt már olyan nem is egyszer olyan, hogy bejöttek az irodába, hogy "Gyula segítsen nekem; hol fényképeztem én ezt? Különösen épületek (templomok) belsejének fényképezésekor fordul ilyen elő.
A

B

C

D

E

F

Jó játékot mindenkinek!


2011. november 14., hétfő

2012 félelmei


Nagyon tartok a 2012-es évtől. Az idei évünk kifejezetten sikeres volt. Holnap, kedden érkezik meg az indokínai csoportunk. Folyamatosan tartottuk a kapcsolatot az idegenvezetőnkkel és úgy tűnik jól sikerült az út. Beszámolók majd róla, hogy mi volt az utasok véleménye az útról.
Úton van a „Keresztül Dél-Amerikán” utunk is. Itt van egy kis „fennforgás”. Az Air France valahogy elkavarta a csoport nagy részének csomagjait. Többen már megkapták, de még mindig van olyan utas, aki nem jutott még hozzá a bőröndjéhez. Próbálunk intézkedni, eddig csak rész sikereket értünk el.
 Az adventi utak is szépen telnek. Fontos infó, hogy a borzalmas euró árfolyamtól függetlenül nem fogunk árat emelni egyik adventi csoportnál sem. Majdnem mindegyiken van még hely. Most jelentkezzenek, mert jövőre tuti drágább lesz!
Mi lesz ellenben a 2012-vel. Mindig nehéz év szokott lenni az az év, amikor vagy olimpia, vagy foci VB van. Ehhez jön most az, hogy a gázolaj 420 Ft körül van most (nem tudni mi lesz nyárig) – tavaly ilyenkor 325 Ft körül volt. Ehhez jön az euró 315 Ft körüli árfolyama. Tavaly 280 Ft-tal kalkuláltuk az árakat. Csak ez a két tétel 15% körüli áremelést generál. Ehhez jön hozzá az, hogy a szálloda is akar egy-két eurót emelni az árain éjszakánként. Szóval nehéz időszak előtt állunk, mint utazásszervezők úgy is, és mint közemberek úgy is. Politikailag is nyugodtabb – ami segítette az utazási kedvet -, év volt a tavalyi.
Lassan el kell kezdenem kikalkulálni a jövő évi árakat. No de milyen árfolyamon illetve milyen gázolaj árral. Szerintem nincs ember az országban, aki felelősségteljes választ tudna mondani erre.
A külföldi partnerek is érzik a veszélyt. Folyamatosan tartják a bemutató workshop-okat a saját területük népszerűsítése céljából. Múlt héten volt az osztrákoké és a németeké, holnap megyek a spanyol estre, rövidesen lesz a lengyel, hogy csak néhányat említsek.
Egyre inkább nem azzal van a probléma, hogy össze tudunk-e rakni egy jó programot, hanem azzal hogy össze tudunk-e hozni egy eladható áru, megfelelő minőségű utat. Dóri kolleganőmmel ma egyeztettük, hogy miként alakulnak az árak a jövő évi csoportoknál. Most kérik le - ő és Klári - folyamatosan az árakat. Csak egy példa; Horvátországban *** szállodában fp-val szeptember elején 43 – 46 € körüli árakat kapunk. Ez haszon és személyzet (id. vez, gk) szállása nélkül is brutál összeg (14.000,- Ft) és ebben nincs busz költség sem és a szervezési költséget nem is említettem. Szóval nagyon nehéz, szerintem vízválasztó évre számítok.
Mit értek azon, hogy vízválasztó? Azt, hogy több iroda csődbe fog menni jövőre. Lesz ebben utazásszervező és utazásközvetítő is. Nekünk nagy előnyünk, hogy nincs hitelünk, de van ellenben pénzügyi tartalékunk.  
Madách is megmondta: Ember küzdj és bízva bízzál. Ehhez tartom én is magamat.

2011. november 9., szerda

Hurgadai tragédia

Az élet átírja a dolgokat.
Dubairól akartam írni, de most van egy fontosabb téma; a hurgadai tragédia.
Borzalmas. A legelkeserítőbb a dologban, hogy egy ember felelőtlensége okozta ezt a borzalmas tragédiát.
Engem még Dubaiban ért a hír. Ép Saci kolléganőm kezdte mondani, hogy mi történt, és azt, hogy PROKO-s utas nem volt ezen a buszon, amikor hívtak a másik telefonon, hogy a magyar rádió kéri, hogy nyilatkozzak a történtekről. Abban maradtunk, hogy mivel másnap már Szegeden leszek, bemegyek a stúdióba egy beszélgetésre erről a témáról.
Most röviden összefoglalom amit ott mondtam illetve ami a véleményem: Egy utazási iroda olyan sok szolgáltatóval tart kapcsolatot és olyan összetett tevékenység ez, hogy csak kb. 30%-ban tudja befolyásolni egy egy út (szolgáltatás) sikerességét. Pl. nagyon sokszor előfordul, hogy utasaink panaszkodnak vacsora minőségére (pl. hideg volt a leves) vagy a pincérek udvariatlanságára, vagy a recepciós mogorvaságára és még folytathatnám. Ezek olyan dolgok, amikről egy utazási iroda nem tehet és ezt nem is tudja befolyásolni.
Jelezheti a problémát a partnernek vagy a szállodának, de az elment útra ez már semmi jellegű pozitív eredményt nem hozhat. Itt, jelen esetben egy egyiptomi szolgáltató felelőtlen gépkocsivezetője a tragédia okozója. Egy utazási irodának nincs lehetősége arra, hogy leellenőrizze egy olyan szolgáltató munkatársait, akik 1-2 órás kiegészítő szolgáltatást végeznek az irodának. Az ember leellenőrzi a buszparkot és előfordulhat az, hogy ha egy gk. vezetőre panasz van (udvariatlan, veszélyes vezet...) akkor az ember kéri, hogy máskor ezt a gk-t nekünk ne foglalkoztassák, de ez a maximum.
Az ember meg kell, hogy bízzon a szolgáltatókban, mert különben ne csinálja ezt a szakmát. Ha az ember nem bízik meg, akkor felmerülhet egy csomó dolog; vajon friss-e a hús a vacsoránál, vajon a fagylat nem szalmonellás-e, vajon a busz fékjét időben ellenőrizték-e és folytathatnám. Erre sem ember sem lehetőség sincs.  Mi is mint az irodák 90 %-a abból indul ki, hogy a stabil, megbízható partnerek komolyan veszik a munkájukat és   figyelnek a szabályos, színvonalas szolgáltatásra, mivel ebből élnek.
Nagyon sajnálom a tragédia áldozatait, családtagjait, de a Best Reisen irodát és tulajdonosát - akit jól ismerek - Alit ( tunéziai származású, évtizedek óta Magyarországon élő korrekt üzletember) is sajnálom. Ezt a tragédiát sem a cég sem ő soha nem fogja tudni lemosni magáról, pedig ők teljes vétlenek a tragédiában. Élete végéig ezzel a kereszttel kell élniük.
Felmerülhet egy jogi kérdés: Mennyiben felelős és ez által mennyiben perelhető a magyar utazási iroda, mivel vele volt szerződésben az utas és az Ő alvállalkozója volt a tragédia okozója. Nem tudom a helyes választ, csak reménykedem, hogy az a jó válasz, hogy mindenki a saját munkájáért felel és nem más felel a felelőtlenekért.
Kegyelettel emlékezzünk elhunyt honfitársainkra és azokra akik soha nem lesznek teljesen egészségesek,mert ilyen bárkivel bármikor előfordulhat. 

2011. november 5., szombat

Dubai 1.



Az indiai kirándulásunkat kiegészítettük egy dubai megállással. Mivel a repülőgépünk dubai-i átszállással jött volna, megálltunk tárgyalni a partnerrel és egy rövid pihenésre.
Dubai ősi belvárosa a Creeck-el
Szeretnénk egyéni utasoknak nyaralásokat biztosítani a világ néhány kedvelt pontján.  Ehhez tartozik majd Indonézia, Dubai, Malaysia stb.  Ezek közül néhányhoz garantált programot is teszünk. Mit jelent a garantált program? Azt, hogy a program létszámtól függetlenül indul. Ennek egy problémája van, hogy ezek 95%-ban csak az ismert világnyelveken történő vezetéssel párosulnak. Nos ilyet akarunk szervezni Dubai-ba is.
Dubai Hotel Burj El - Arab
Nem akarok részletesebben beszámolni a megbeszélésekről, szállodabemutatásokról, inkább mesélek Dubairól.
Dubai  "óvárosi" része - Bur Dubai 
Dubait is megfogta a gazdasági válság. Miben látszik ez? Abban, hogy most már nem egy hanem két év kell egy 60 – 80 m-es toronyház felépítéséhez. Továbbá abbamaradt a World-sziget építése.
Dubai térkép (látszik a 2 pálma és a World-szigetek)
 A szigetek kialakítása megtörtént, de nem kezdték el a lakóházak építését rá. A kisebb (1.) Pálma-sziget szépen kiépült, a lakások többségét el is adták. Az új Pálma-sziget már nem ilyen sikeres. 
Voltam már kétszer Dubaiban. Azt lehet megállapítani, hogy itt is emelkedtek az árak és kevesebb a turista.
Dubai Bur Khalifa tetejéről
Voltunk fenn a Bur Khalifa „tetején”. Ez a világ legmagasabb épülete: 850 m-rével. Azért tettem idézőjelbe a tetejét, mert addig mentünk fel ameddig a turisták felmehetnek. Ez 124 emelet volt. Kb. 650 m magasságban. 10 m /mp-cel megy a lift !! A torony tetején egy hatalmas hosszú rúd, van kb. 80 m. A funkcióját nem tudom.  Ezért sem lehet egész a tetejéig menni. Egy szó mint száz érdekes volt.
Dubai Bur Khalifa
Dubai tulajdonképen nem egy külön ország, attól függetlenül, hogy sokan azt hiszik. Az Egyesült Arab Emirátusok egyik emírsége. Még csak nem is a fővárosa, mert a 7 emírség központja Abu Dhabi. Dubai a kereskedelmi központ. Ide koncentrálódik a külföldi tőke is. Nem igaz, hogy mind a 7 emírség egyformán gazdag. Sőt a belső szabályzók is különbözőek. Mindegyiknek van külön vezetője (emírje). Abu Dhabi a kőolaj kitermelés tekintetében a leggazdagabb. Ellenben itt és pl. Sarjahban sokkal erősebbek a vallási kötöttségek, muszlin szabályzók mint pl. Dubaiba. Az előző 2 emírségben például nem kapható alkohol, büntetik az utcai csókolózást... A 7 emírségnek egy a zászlajuk és segítik is egymást. 
Dubai Hotel Atlantis ******* (7*.os) a Pálma szigeten
Tettem fel az oldalra néhány szép képet, ami Dubaiban készült.  Hátha kedved csinálok az utazásra Önöknek is.
Dubai új városrész
Még írok egy dubai-i bejegyzést érdekességekről. Legközelebb.

2011. november 2., szerda

India összegzés 2.


Folytatom indiai összefoglalásom
Látnivalók: Lehet, hogy furcsa lesz amit mondok, de többet vártam tőle. Vagyis rosszul fogalmazok, változatosabbat  vártam. Az én hibám is, hogy nem olvastam eleget előre hozzá, de … Elmondom mit értek ez alatt:
Delhi Minisztériumi negyed
A táj az kb. nulla, semmi, itt ahol jártunk. Van egy két kies domb ez az össz. A természetes vegetáció szintén értékelhetetlen. Alig van, és ahol van ott is poros, gyér és az élményt, a látványt tekintve nulla. Ilyen szempontból Kína vagy Indokína (Vietnám – Laosz –Kambodzsa) összehasonlíthatatlanul szebb. Nem is beszélve Dél-Amerikáról.
Agrai táj
Műemlékek: Itt is összetettebb a kép. Nem lehet egy szóval értékelni. Taj Mahal: fenomenális, fantasztikus. Életem egyik nagy élménye. Qutb Minar kivételével mindegyik a XVI – XVIII. században épült ( a Taj Mahal is), ebből következően nagyon hasonló stílust képviselnek.
Taj Mahal
A paloták és az épületek nagyon szépek, kiváló építészeti munka mindegyik, de valahogy nekem hiányzott az az építészeti változatosság ami pl. Kínában vagy Peruban van. Hiányzik az 1000 évnél régebbi emlékek látványa. Természetesen vannak a gyarmati időkben készült szép épületek, de ha erre vagyok kíváncsi akkor jobb állapotban és többet megtekinthetek Angliában. Nem tudom jól le tudtam-e írni érzéseimet, de a lényeg, hogy ha nem is csalódás, de összképet tekintve többet vártam az „Aranyháromszögtől”.
Qutb Minar
Hogy lehet ezt javítani, eladhatóbbá, élvezetesebbé tenni? Egyrészt kell bele tenni valami természeti látványosságot. Nemzeti parkot, vagy dzsungelt, valami mást mint csak az épületek. Másrészt:  biztos, hogy Nepállal, a hegyekkel kombinálva jobb lesz az összhatás. A látnivalókat egy mondattal összegezve: Nagyon szépek, örülök, hogy láttam ezeket, de magában amit láttam kevés volt és nem volt elég változatos egy általam jónak mondott társasút összképének.
Agra Akbar mauzoleum
Higiénia:  Katasztrófális. Nagyon észnél kell lenni. Mit eszünk, hol eszünk, mit iszunk, mit fogunk meg és így tovább. Mi úgy tűnik, megúsztuk probléma nélkül, de aki ide jön az ne „legénykedjen”, hogy ugyan már az én szervezetem erős… Mert nagyon pórul járhat. Ha odafigyel az ember és napközben is folyamatosan fertőtleníti a kezét, akkor kicsi a veszély a problémákra.
India életkép
Szállodák: **** alatt semmiféleképpen sem. Így is „beleszaladtunk” Mumbaiban egy nagyon gyenge  4*-os szállodába. Interneten – nem partneren keresztül – foglaltuk, meg is bántuk. Minden városban a programok után kértük, hogy mutassanak meg 3-4 szállodát, amelyikek közül kaphat a csoportunk. Egyikkel sem volt probléma. Jó, biztos a legszebb szobákat mutatták meg az adott szállodában, de az embernek ehhez van már rutinja, hogy lássa a rejtett „aknákat”.
Egyik szálloda szobája
Egy mondattal összegezve az indiai útbejárásunkat: Jó, hogy végigjártam, mert  ezt így tiszta szívből nem tudom ajánlani, kisebb módosításokkal jó utat lehet belőle összeállítani.     
A két utazó a Baby Taj elött
Utunkat Dubaiban folytattuk. Itt is partner mutat meg szállodákat. Legközelebbi bejegyzésem erről az országról (emirátusról) fog szólni.