2011. július 30., szombat

Egy 5 csillagos szálloda élete


Ahogy ígértem. Bence fiam bejegyzése Spanyolországból:

Hogy kerültem ide
Végzős egyetemistaként szakmai gyakorlatot kell csinálnom a nyáron. Azt választottam, hogy ezt nem Magyarországon csinálom, hanem a talán nagyobb kihívást jelentő külföldet választom. Végül Spanyolországban kötöttem ki, mivel egy itteni utazási iroda ajánlott gyakornoki helyet. Felajánlották, hogy a gyakorlatom egy részét eltölthetem egy szállodában, amit én el is fogadtam. Így kerültem az egyik legnagyobb tengerparti üdölővárosban lévő 5 csillagos szállodába.
Nyelvek és Katalónia
A munkaköröm itt is több részből áll, főleg a számlázással kapcsolatos előkészítő munkálatokban veszek részt. A gyakorlat alatt ugyanakkor betekintést nyerek egy 5 csillagos szálloda belső életébe is. Rettentő érdekes. Jómagam 2 idegen nyelven (angol és spanyol) beszélek egész magas szinten, amivel magyar viszonylatban azt mondhatom, hogy jól állok az idegen nyelvek terén. Itt más a helyzet. A közvetlen kollégáim közt nincs egy se, aki 4 nyelvnél kevesebbet beszélne! Sokat elmond a helyzetről, hogy a hordár is 6 nyelven beszél (spanyol, katalán, holland, angol, német, francia). Említettem a katalánt. Ez egy érdekes dolog. Spanyolország észak-keleti sarkában lévő régióról beszélünk, mely azonban igen nagy szabadságot élvez. Saját nyelve és kultúrája van, saját parlamentje, és TV csatornái. Itt mindenki katalánul beszél, ami a francia és a spanyol egy érdekes keveréke. Ők azt mondják, hogy most nem Spanyolországban vagyunk, hanem Katalóniában.
Vendégek
Vendégeink között nem ritkán hírességek is találhatók. A szállodának szerződése van több neves diszkóval és rendezvényszervezővel, melyek következtében világhírű zenészek és előadóművészek szállnak itt meg. A szálloda mélygarázsában sorakoznak a Mercedesek, BMW-k, Porschék. A nyelvtudás nem véletlenül komoly dolog a dolgozók körében. Egy ilyen szintű szállásnál a vendégek többsége már elvárja (különösen a franciák), hogy saját nyelvén kommunikálhasson. A szállodában szinte minden (étlap, leírások stb.) 6 nyelven megtalálható.
Kívánságok, szobák
Megdöbbentett, hogy a szálloda mi mindenre fel van készülve. Szinte nem hallottam még olyan vendégkérést, melyet ne teljesítettek volna. Itt jelentkezik a különbség a gyengébb szállásokhoz képest. Az olyan apró kérésektől, mint egy telefontöltő vagy gyerekágy az olyan extrémekig, mint szobabicikli a szobába, vagy Bvlgari szappan a fürdőbe, mindent megkap a vendég, ha azt óhajtja. Nem kis pénzért természetesen. A szobaárak egy éjszakára 150 és 480 euró között vannak reggelivel. Ez átszámítva kb. 40-től 130 ezer forintot jelent. Egyetlen éjszaka! A legfelsőbb kategóriájú szobák a lakosztályok melyek már több fürdőből és több szobából állnak és természetesen tengerre néző erkély tartozik hozzájuk.
Összegezve: érdekes és örülök, hogy betekinthetek ebbe a közegbe is.

2011. július 25., hétfő

Oslo

Ismét egy aktuális dologról írok. Norvégia – Oslo. Egy borzalmas dolog történt az elmúlt héten Norvégiában. Nem is akarom azt véleményezni, mert biztos azonos mindenkinek a véleménye a dologgal kapcsolatban. Miért térek ki rá mégis? Azért mert a mi szakmánk olyan, hogy erre szinte minden hatással van. Ez is.


A merénylet idején az „Éjféli napsütés” csoport Németországban volt, és tudtuk, hogy 2 nap múlva (vasárnap-tegnap) Oslóban lesz a csoport és ott is alszik. No most mit csináljunk? Ha hagyok mindent úgy ahogy volt, akkor bárki, de főként a média megtámadhat, hogy felelőtlen vagyok, 2 nappal a robbantás után Osloban altatok utast. Az intézkedésre pedig van szűk 2 napom.

Pénteken lett ismert a merénylet. Szombaton többszöri telefon a partnernek, hogy figyelj Sebastian tedd a csoportot Oslotól távolabb. Rendes volt Ő is és a szálloda is, mert kerestek egy másik szállást 40 km-re a fővárostól. A terv az volt, hogy a városnézés után oda mennek (ez északra (útirányban) van) és ott alszanak. Mindez szombat du-ra lebeszélve, leegyeztetve. Ekkor hívtam az id. vezt., hogy figyelj Laci, van új szállás, nyugodt környezetben. Véleményed? Az válaszolta, hogy teljesen nyugodt a csoport, elkapták a merénylőt, nem hiszi, hogy kellene változtatni. Erre mondtam én; nem hiányzik, hogy bárki telekűrtőlje a sajtót, hogy nem vigyázok az utasok épségére. Ha ne adj Isten bármi probléma lenne, akkor engem szétszednek. Figyelj Laci; kapsz fél órát, beszéld meg az utasokkal, ha bárki (akár 1 fő is) fél és nem szeretne az eredeti szálláson maradni, akkor az egész csoport megy az újba. Fél óra múlva telefon Lacitól: Egyöntetű az álláspont, mindenki maradni akar a belvárosi szállodában. (Hozzá teszem, ez kb. 3 km-re van a robbantás helyszínétől.) Szóval rohangáltunk veszekedtünk, intézkedtünk több órát és az utasok kérésére mégis minden maradt a régiben.

Felmerülhet a kérdés; miért nem kérdeztem meg előbb és utána intézkedek. A válasz az, mi van akkor, ha a csoport azt mondja, hogy igen menni akar, és nem tudok válaszolni arra a kérdésre, hogy hol lenne és hogy lenne-e szállás? Előbb legyen szállás majd utána az értesítés.

Egyik olvasói megjegyzésben kérdezték a videot. Minden duplázva lett. Egy kedves repülős utasnak odaadtunk kb. 15 dvd-t (ők 1 nappal később indultak, így el tudta vinni magával), melyet Schmera Csaba (szintén kiváló idegenvezetőm, csak most áruház igazgató lett ezért alig tud csoportot vinni) szokott használni az északi utjai során + a gk. vezető Bandi összeszerelte a kapott videot és a TV-t. Így van kazetta is és dvd is. Szóval annyi anyag van, hogy le sem tudja mindet vetíteni.

Egy újdonságra hívom fel figyelmüket és kérem segítségüket:

A weboldalunkon egy új lehetőség nyílt, hogy kifejezzék véleményüket weboldalunkról és egyben a Proko Travelről. A fejlécünkben a logónk mellett található egy +1-es jel és mellette egy szám. Ha Önök rendelkeznek gmail-es e-mail címmel, akkor lehetőségük van arra, hogy rákattintsanak erre a +1 számra, ekkor feljön egy kis ablak, ha nincsenek bejelentkezve, akkor ott bejelentkezhetnek, ezután csak jóvá kell hagyni, hogy Önök egy szavazatot adtak nekünk. Csak a lenti kis kék szöveges részre kell kattintaniuk! (ezzel a mellette lévő szám 1-el emelkedni fog). Így ezután a keresőkben, ha valaki a cégünket keresi, akkor látszódni fog, hogy mennyi szavazatunk van, így Önök is erősítenek bennünket. Köszönjük, ha Ön is ad nekünk +1 szavazatot és ezzel is segíti népszerűsíteni cégünket.

Legközelebb egy vendégbeszámoló lesz. Fiam Bence az egyetem melletti kötelező gyakorlatát Spanyolországban tölti. Őt kérem meg, hogy írjon egy „vendégoldali” bejegyzést a kinti munkájáról, tapasztalatairól. Előzetesen annyit, hogy … tudják mit mégsem árulok el előre semmit.

2011. július 21., csütörtök

Ma reggel

Köszönöm a bejegyzéseket. Örülnék, ha minél többen osztanák meg véleményüket az olvasókkal. Valahol ez is célja blogomnak.

Egy fontos dolgot szeretnék elmondani! Ne ilyedjenek meg ! Nem általános sem a szálloda csere sem az overbooking! Minden évben előfordul  néhány esetben, de többségében ezt észre sem veszik az utasok, mert az új szálloda általában ugyanolyan szintű (esetenként jobb). Azért írom le ezt, mert voltak akik telefonáltak és megijdtek hogy ez általános probléma.Nyugi. Nem engedünk a színvonalból!

Elfogadom a kritikát, valóban szerencsés volna jobban tagolnom az írásaimat. Próbálok figyelni erre is.
Ma ismét naprakész témával jövök. Tegnap és ma 10 buszunk indult összesen 442 fővel. Ezenkívül 2 csoport van úton, amely régebben indult. Ha mindezt összeadjuk, akkor jelenleg több mint 500 fő van úton a mi szervezésünkben.
Ennyi embernél, ennyi főnél nincs olyan, hogy ne legyen valami „fennforgás” . Ma reggel 6 előtt már keltett az egyik idegenvezető, hogy hiányzik az egyik busz a találkozásról. Utána néztem és kiderült, hogy Szeged és Pest között karambol volt ezért csak 10 perces késéssel ért oda a busz. No ez nem is lett volna nagy probléma, de 2 perc múlva hívott Székely Laci, az „Éjféli napsütés” út idegenvezetője, hogy: nagy a baj Gyula. – Mi a probléma Laci? Ebben az új buszban, mellyel megyek a Nordkappra (15 nap) nincs video, csak DVD. Én pedig video filmeket hoztam. Ez tényleg nagy probléma. Én végigcsináltam ezt az utat min. 5 x. Szakmailag iszonyú nehéz. Miért? Hét (!) napon keresztül vagyunk Norvégiában. Ezt a 7 napot szöveggel kitölteni szinte lehetetlen. Ehhez nyújt segítséget a video anyag.

Trondheim után következő 4 napon a települések lélekszáma (kb. 3 ilyen van ez idő alatt) maximum 5 – 10.000 fő körül van. A „városnézés” – sokat mondok - 1 óra. Ellenben a táj amit látunk az fenomenális!! Nos szakmailag sokkal könnyebb egy városról beszélni, azt bemutatni, mint egy tájról beszélni napokon keresztül. Ahogy mondani szokták. Azt látni kell. Ehhez a témához gyűjtött Laci több tucat video anyagot. Nos ez kazettán van meg neki, a buszon pedig dvd van… Erre reggel jött Ő is rá. Sem ő sem én nem gondoltunk arra, hogy ennek utána nézzünk indulás előtt, mivel szinte minden buszon van mind a kettő. Most elkezdődött a szervezkedés. Ennek a busztársaságnak most reggel indult velünk ugyanonnan egy másik busza; „Alpok kincsei” 5 nap. Az id. vez nem akar videózni. Nos arról levették a videót, most már csak össze kell gerjeszteni a TV-val. Reggel 8-kor már bent voltam az irodában és azóta szervezzük, hogy Németországban (arra felé indulnak) hol találunk egy olyan szervízet, ahol holnap du-n összeszerelik a videot- a Tv-vel. Még tart a telefonálás, szervezés.

Most 2 olyan hosszabb programunk is úton van: Normandia – Bretagne és a London, mely idén van először. Izgulok, hogy minden klappoljon. London különösen izgulós, mert ott időre kell a komphoz és visszaúton a Csalagúthoz érkezni.
Itt az irodában már a július végi és augusztusi csoportokat készítjük elő. (Részvételi jegy, idegenvezetői anyag…), Szóval nagy a pörgés.

2011. július 19., kedd

overbooking


Érdekes szakmai szakkifejezés az overbooking. Magyarul talán a túltöltés kifejezés a legmegfelelőbb fordítás. Ez azt jelenti, hogy a szálloda több foglalással rendelkezik, mint amennyi szobája van. Laikusban felmerül a kérdés; ez hogy lehetséges? Nem tudja a szálloda hány szobája van? Nem ilyen egyszerű a kérdés. Elmesélem az egész rendszert. A szállodához az adott naphoz képest kb. egy évvel előbb elkezdenek érkezni a szállásfoglalási igények. Ők megadják az árat. Ezt követően az utazási iroda – vegyük azt a példát -, hogy jó az ár és megrendeli a szállást. A szálloda comfirmálja – magyarul visszaigazolja – a megrendelést majd ezt követően szépen bejegyzik a szállásfoglalási rendszerükbe, hogy pl. 40 fős csoport jön azon a napon a szállodába. Tegyük fel, hogy van 30 szoba 60 ággyal van a szállodában. A következő héten jön egy 30 fős igény. No most mit tehet a szálloda. A laikus azt mondja, hogy természetesen jelzi, hogy nincs elegendő szobája és visszamondja a megrendelést. Ezzel szemben általában az a jellemző, hogy a szálloda azt mondja: „ igen van helyem”. Ez alapján a 60 ágyra van 70 vendégigény. Felmerül a kérdés ezt miért teszi illetve miért teheti meg? A válasz az, hogy általában a megrendelések 30-40 %-t az adott időpont előtt 1-2 hónappal visszaadják az utazási irodák. Ez törvényes és szabályos. Most pedig 8-9 hónappal korábbi rendelésről beszélünk. Nem minden iroda mondhatja el magáról, hogy kb. 90%-os az meghirdetett is az elindított utak aránya, mint ahogy ez van a PROKO TRAVEL-nél. Állítólag Németországban – kinti szállodások állítása szerint -, a német irodák visszamondása meghaladja az 50 %-ot !!! Van egy régi szállodai mondás: „legdrágább szoba az üres szoba!”  Miért mondják ezt. Mert a szállodai személyzetet akkor is fizetni kell, ha nincs vendég. A sok lemondás miatt csinálják azt a szállodák, hogy 130 – 140 % töltik fel a kapacitásukat. Ha jönnek a lemondások az irodák részéről, akkor marad a végén nagyon- nagyon jó esetben a 70-80% -os töltés. No de mi van akkor ha „véletlenül” nincs lemondás. Nos ilyenkor van az „overbooking”. Ennek is több fajtája van. Van amikor csak pár szobáról van szó. Lásd a fenti példánknál maradva; pl. az első csoport a 40 fő helyett jön 36 fővel, a másik pedig 30 fő helyett jön 28 fővel. Hihető? Természetesen. Így is 4 főnek nincs hely a szállodában. Ilyen esetben jön a jó kapcsolat, és az eredeti szálláshely keres egy azonos kategóriájú másik  - lehetőség szerint -, közeli szállodát és itt helyezi el a 4 főt. Ez kevésbé szokott problémás lenni. Biztos Önök is tapasztalták ezt pl. Ausztriában, hogy nem egy hanem 2 közeli szállodában volt elhelyezve a csoport. A másik alternatíva, hogy ha olyan mennyiségű az „overbooking”, hogy a teljes csoportot át teszik egy másik – azonos kategóriájú – szállodába. Ezért van az, hogy a körutas irodák nem szívesen adják meg hónapokkal előtte a szálloda nevet. Az esetek 30 %-ban változás következik be. Ilyenkor jön a laikus utas, hogy miként lehet ez, amikor én januárban kifizettem az utat. Miért változtatta meg a magyar utazási iroda az előre jelzett szállodát? Itt jelezném; NEM MI változtatjuk meg, hanem a partner (külföldi iroda) vagy a szálloda. Sajnos – nem öröm -, de tény, hogy ha egy magyar és egy német csoport jelentkezik azonos időpontban a szállodába és „overbooking” van, akkor nem a németet teszik ki !! Felmerül a kérdés miért? Pedig mindannyian tudjuk. A magyar utazóközönség még nem olyan kedvelt, mint pl. a német. (Itthon sincs másként).  A nyugati országokból érkezők többet költenek pl. vacsoránál az italokra, reggelinél nem csinálnak zugszendvicseket, nem esznek 4 tojást és nem visznek el utána még 2 almát a reggelitől. Tisztelet a kivételnek, de ezeket sajnos minden utazó tapasztalja a magyar csoportoknál. A mennyiség csökken, de még mindig van(nak) olyan személy(ek) akik reggel szerzik be az ebédre elfogyasztott szendvicset. Mondván: „Ki van fizetve”. Pedig nincs!! Nem hiszem, hogy otthon jellemző a 4 zsemle és 8 szelet sonka elfogyasztása reggelire, ami ilyen utaknál szinte megszokott. Nos ilyenek miatt van az, hogy ha dönteni kell, hogy ki maradjon, akkor nem ránk voksolnak a szállodák. Hozzá kell tennem, hogy nem biztos, hogy rosszabb szállodába kerülünk, csak az biztos, hogy olyanba, amelyiknek akkor éppen nincs vendége (lehet, hogy lemondások miatt). Fontos, hogy kategórián belül kell maradniuk. Bennünket erről értesítenek (esetenként 1-2 héttel az indulás előtt). Felmerülhet a kérdés miért fogadjuk el? Egyrészt azért mert túl sok lehetőségünk nincs, másrészt azért, mert minden szerződésben benne van, hogy kategórián belül cserélhet a partner, ugyanis lehet objektív oka is – pl. csőtörés – a cserének. No ezért van az, hogy nem szeretem kiadni a szállodák neveit. Ha ne adj Isten nem a megadottat kapjuk, akkor az a vélemény, na jól kitolt velünk az iroda, pedig lehet, hogy a 2-ra kapott jobb mint az 1. szálloda, másrészt nem mi tehetünk róla. KÉrdés a jobb szálloda miért adja oda olcsobban? Azért, hogy ne legyen üres a szállodája. A kis bevétel is jobb mint a semmi! Ugyanez a probléma megvan a nyaraló csoportok szállodáiban is (itt a charter repülővel dolgozó utazási irodákra is gondolok), nem csak a körutas irodáknál.
Összegezve nem öröm az „overbooking”, de létező probléma a szakmában, amit kezelni kell.  

2011. július 15., péntek

Elemzés


Folyamatosan indulnak, érkeznek a csoportok. Tegnap például 7 csoport indult !! Összesen 264 fővel !! Hála a jó Istennek és az utasoknak, mindenki időben ott volt a megbeszélt találkozásoknál és a 7 busz a megbeszélt találkozásokhoz képest alig pár perccel később, Budapestről el is tudott indulni a szélrózsa szinte minden irányába (Olaszország, Ausztria (2 irány), Prága, Spanyolország, Ukrajna, Németország).
Az eddigi utak tanulságai: Szerencsére (kopogjuk le) – le is kopogtam – komoly probléma nélkül zajlottak le. Őszintén beszélek a problémákról is. Ennek a fórumnak (mármint a blogomnak) nem az a feladata, hogy öndicséret legyen a cégünk iránt, hanem az is, hogy akik lojálisak és érdeklődőek a cégünk iránt azokkal osszam meg a problémákat is.
Két probléma volt eddig amit elemezni kell:
1. Az utasok közül néhányan nem azt a színvonalú szállást várták - 2 út esetén-, mint amit kaptak. Ebben volt **** illetve *** szállás is. A szállásnál elvárt színvonal mindig szubjektív dolog. A dologban az egyetlen objektivitás az a csillagszám amit az ADOTT ORSZÁG kiírt a szállodára. Ezt azért hangsúlyozom, mert sajnos nem lehet teljesen összehasonlítani egy német egy török (tengerparti) és egy olasz **** szállodát. Miért? Mert nem egységes Európában (sem) az osztályba sorolás (Így hívják a kategória meghatározást). Én elfogadom, hogy az utas szerint az a szálloda nem olyan szintű, mint amit ő elképzelt és elvárt, de ettől nekem az adott ország besorolását kell használnom, és figyelembe vennem. Volt egy kis konfliktus a „Napsütötte Italia” út Rimini szállásával kapcsolatban. **** belvárosi szálloda volt. Alapban a partnertől nem ezt a szállodát kértük, de valamilyen ok miatt a kért szállodába nem tudtunk menni. (Sajnos ez szakmában bent van, hogy a szolgáltatást nyújtó –azonos kategóriában -, ellenszolgáltatás nélkül kicserélheti a szállást, akár indulás előtt egy héttel is.) Ez egyébként azért van, mert bárhol lehet olyan technikai akadály –pl. csőtörés -, amikor valóban képtelenek fogadni a csoportot. Ezenkívül van a szakmában úgy nevezett „overbooking” is amikor is a szálloda túltölti magát. Ez hogy lehet, erről a következő blogomban beszélek majd, mert ez egy hosszabb téma. Nos overbooking esetén is előfordulhat szállodacsere.  Visszatérve a Napsütötte Italia úthoz. Szeptemberben biztos, hogy az eredetileg kért szálloda lesz, de most egy másik **** szállodát kaptunk. Ez nem mindenki tetszését nyerte el. Megértem, elfogadom azt, hogy mást várt, de mint említettem ez az 1- 5 csillag szerinti besorolás nem teszi lehetővé, hogy a kisebb-nagyobb különbségeket amik a szállodák között van megfelelően jelezze. Az internet különböző véleménynyilvánító portája sem teljesen objektív. Most van tervbe véve az unio-n belül a szállodák besorolás szerint egységesítése. Hogy ez miként és mikor fog megvalósulni ezt még a jó Isten sem tudja.
A 2. problémám az idegenvezetők. Van 7-8 szinte azonos szintű idegenvezetőm, de ha ők kiesnek –bármilyen ok miatt – akkor bajban vagyok. Eddig egy csoportnál volt olyan, hogy felkértem olyan idegenvezetőt, aki éves szintem másoknak 5-7 csoportot visz és nem tudta hozni a nálunk megszokott színvonalat. Az volt a legérdekesebb, hogy azok, akik most voltak velünk először, azoknak megfelelő volt a vezetése, de aki a megszokott csapatunk idegenvezetői garnitúrájával szoktak utazni azoknak kevés volt. Beszélgettem az idegenvezetővel előtte is utána is sokat. Utána elmondta, hogy mindent ugyan-úgy csinált, ahogy kértem és úgy mint máskor szokta, és nem érti, hogy most mi volt a probléma. Próbáltam neki finoman elmagyarázni, hogy lehet, hogy ami x irodánál jó és elég az a PROKO-nál kevés. Ezt azért nehéz megértetni valakivel, mert egyből rákérdez: miért? No erre nehéz válaszolni. Talán az a legjobb válasz mert a mi megszokott - elvárt színvonalunk ennél magasabb. Erre is jöhet mint az 4 éves gyerek szokta a „miért”, és egy idő múlva az ember kifogy az indokból. Tény az, hogy ez a személy többet nem vezet nekünk és az is tény, hogy folytatnunk kell az új generáció kinevelését. Ez az elkövetkező hónapok feladata, de nem a színvonalat alakítjuk a személyekhez, hanem személyeket keresünk a színvonalhoz.
Következő bogom témája ismét egy kis szakmai elemzés: overbooking.

2011. július 12., kedd

Grúzia - Örményország


Többen eltalálták. Grúzia és Örményország a helyes válasz. Miért mondtam, hogy nem egyértelmű a földrész? Azért mert Törökország Boszporoszon túli területére azt mondják, hogy már Ázsia. Nos ettől mindkét ország jóval keletebbre található. Ettől függetlenül Európához tartoznak, mivel az Uraltól nyugatra és a Fekete-tengertől nem D-re található ( a tengertől D-re lévő területek már Ázsiához tartoznak). A Fekete-tenger és a Kaszpi-tenger közé ékelődtek ezek az országok.
A Kaukázus több ezer m magas csúcsai mellett több ezer éves történelmi emlékek is találhatóak ezen a tájon. A www.prokotravel.hu web oldalon elolvasható a részletes program. Még kb. egy hétig van lehetőség jelentkezni az útra. Azt követően a repülőjegy vásárlása miatt le kell zárnunk a jelentkezést. Ha valakit érdekel, nos itt a lehetőség megtekinteni egy olyan vidéket, melyről az emberek 95%-nak ha 5 mondatot kellene mondania valószínűleg bajban lenne.
Most egy kis dicsekvéssel folytatom. Akik rendszeresen olvassák blogomat, tudják, hogy ritkán dicsekszem személyes dolgokkal. Most ettől függetlenül megteszem. A nagyobbik fiunk Szabolcs a múlt héten átvette a phd. doktori oklevelét. Ott voltunk a védésénél. Summa cum-laude bizonyítvánnyal, maximális pontszámot kapott a doktori bírálóbizottságtól, így közgazdaság-pszichológia doktora lett. Egy szülőnek ez piszok jó érzés. Ilyenkor az ember úgy érzi, hogy lehet, hogy nem volt sikertelen a gyereknevelése. Nem is fokozom tovább a gondolatsort. Annyival fejezném be, hogy kívánom Önöknek is, hogy hasonló örömben, boldogságban, büszkeségben legyen részűk!!
Vissza a szakmához. Indulnak, érkeznek a csoportjaink. Most csütörtökön egyszerre 6 csoportunk fog indulni. Ha jól emlékszem 246 fő kezdi meg nyaralását, körutazást velünk ekkor. Nem mondom azt, hogy nem izgulok. Ahogy az utas, ugyanúgy az idegenvezető, és az utazásszervező is feszült ilyenkor. Miért? Ugyanazért amiért az utas: reméljük minden rendben lesz, buszok, szállások, programok… Mindig próbálunk maximálisan előkészíteni minden utat, de ahogy az orvosi műtétek során itt is mindig előfordulhat váratlan esemény. Reméljük most nem lesz, és zökkenő mentessen zajlik le ez az etap is.
A hazaérkezett utakkal kapcsolatos eddigi tanulságokról fogok írni legközelebbi blogomban.

2011. július 7., csütörtök

kirándulások Bajorországban

Ígéretem szerint, a workshopot kísérő kulturális programokról írok.
Három program volt.
1. Berchtesgarden gyalogos séta, városnézés. Bájos ez a kisváros, de nem az a kategória amelyért az ember több ezer km-t tesz meg. Egy folyóval ékesített völgyben található, körötte 1800 – 2000 m-es hegycsúcsok. No ezek meseszépek, de a város nem különleges. Kettővel ezelőtti beszámolómban van szép kép a várost környező tájról is.

2.  Választási lehetőségünk volt. Vagy a berchtesgadeni sóbányába lehetett lemenni, vagy hajózhattunk a Königsee-n vagy fel lehetett menni a „Sasfészekhez”, a Kehlsteinhaus-hoz. Bármilyen furcsa, attól függetlenül, hogy évente több csoportunk megy ide, még én nem voltam fenn Hitler nyaralójából kialakított kilátónál. Kíváncsi voltam a látványra is, de legalább annyira arra, hogy ez mennyi időt vesz igénybe.Az utak tervezésénél jobban szeretem, ha én ellenőrzöm le a dolgokat, nem csak elmondás alapján alakítom ki a programot. Nos erre minimum 2 – 2,5 óra kell. Indulástól érkezésig. Sajnos furcsa, hogy 16:50-kor jön le az utolsó busz, nyáron is. Ez azt jelenti, hogy leg-legkésőbb 15 órakor fel kell indulni a csoportnak ha, délutánra iktatjuk be. Nem tudom miért indítják csupán 9:20-kor reggel az első járatot? Fent 20 -30 perc elegendő. Ha rossz az idő talán még sok is. Nekünk kicsit borús időnk volt, de még így is lehetett látni fentről a Königseet és Salzburgot, hogy csak a két legismertebbet említsem. Még mindig voltak hófoltok a köröttünk lévő hegyeken. A kilátót a Fürer  50. születésnapjára készítették meglepetés ajándékként a náci vezetők. Érdekes, hogy Hitlernek tériszonya volt és félt a liftben (klausztrófóbiája miatt) és ezért mindössze 7 alkalommal volt itt fent, pedig több mint fél évig építették és több ember is meghalt az építkezés során.

3. program: München városnézés volt. Voltam már Münchenben, de több mint 30 éve. Semmire sem emlékeztem. Bő egy órás belvárosi séta volt egy gyenge idegenvezetővel, aki származását tekintve horvát volt. Maria Platz, városháza, I. Lajos emlékek. Még egy-két látványosság. Ennyi fért bele az 1 órába. Nem mondom, hogy ezután bele mernék kezdeni egy München városnézésbe. A séta során látszott, hogy rengeteg pénz és energia ráfordításával igyekeztek visszaállítani a város régi patináját a világháború után. Az a véleményem, ha arra jár az ember 2-3 órát megér a város, mert van néhány nagyon látványos része, de nem egy Párizs.


Következő beszámolómban egy új érdekes útról írok, melyet most állítottunk össze Dórival és a katalógusban meg sem jelent, de lehet majd rá jelentkezni. Hova megy az út? Lehet találgatni. Annyit segítek, hogy 2 országot érint és nem egyértelmű, hogy melyik földrészhez tartoznak az országok…

2011. július 5., kedd

reverse workshop

Szakmázzunk egy kicsit. Reverse workshop volt Berchtesgardenben. Mit jelent az, hogy reverse workshop? A normál workshopnál az ajánlattevő ül egy sima kis asztalnál, melyre táblával kiírják, hogy melyik céget képviseli. (egy teremben 50 -60 ilyen asztal is lehet). A látogatók, pedig akik számukra érdekesek, azokhoz odamennek tárgyalni. Ez lehet szabad formátumú (itt nincs meghatározva mennyi ideig tárgyalsz az adott személlyel). Avagy kötött formátumú, ez azt jelenti, hogy időpontra előre be lehet jelentkezni, hogy én mikor akarok az illetővel tárgyalni. Erre egy táblát tartanak fenn a bejárat közelében. Az előjegyzés általában előző nap történik. Ilyen esetben, ha letelik a 10 -15 perc (ahogy a szervezők döntenek), akkor csöngővel, avagy itt kolomppal jelzik, hogy csere, menj a következő tárgyaló feledhez, mert ide jön a következő delikvens.  Mennyivel másabb a reverse workshop? Ekkor a látogatók ülnek egy asztalnál és az ajánlkozó vendéglátók keresik fel őket. Nos itt ez a fajta volt, kötött formátummal, (15 perces időpontokkal), annyiban vegyítve, hogy 70%-ban mi határozhattuk meg, hogy mikor ki jöjjön hozzánk. Természetesen úgy alakították ki a rendszert, hogy egy vendéglátót, csak egy időben lehetett meghívni. Ez is érdekes volt, ahogy csinálták. Mindenki kapott az asztalszámának megfelelő számozott matricát, melyet odaragaszthatott a tervezett tárgyalópartner időrendi táblájára (jelezve, hogy a meghívottnak, mely időpontban kihez kell mennie tárgyalni). Ez a bejáratnál függött. Egy időpontra egy matricát lehetett ragasztani. Ha valakivel szerettem volna tárgyalni és annak minden időpontja foglalt volt mire én elkezdtem, ragasztani a matricáimat akkor pechem van, és akkor nem tudok tárgyalni azzal a céggel (személlyel). Nekem szerencsém volt. Előre kiválasztottam 19 partnert és ebből 17-et tudtam kijelölni (ennyi matricám volt). Figyeltem, hogy melyik tábla telik leggyorsabban (sokan ragasztottunk egy időben) és ha láttam, hogy gyorsan telik annak a táblája, aki nekem fontos lenne, akkor azokhoz ragasztottam azonnal. Volt 4-5 fél amelyik kevésbé volt fontos és azokból esett ki kettő, mert amikor nekik volt szabad idejük, akkor már nekem nem volt és végül a mennyiség miatt (17 időpontot jelölhettem)  is kimaradt kettő. A bajorok is választhattak. Erre 3 időpontot hagytak fent nekik. Kávé szünettel és ebéddel együtt 9 – 17 óráig tartott ez a rendezvény.  
Kikkel tárgyaltam? Kb. 4 német utazási irodával, szállások programok miatt. kb. 4 régió képviselőjével. (Itt is szállásokat kerestem, de kisebb városokban, célzottan adott régióban). Nagy városok képviselőivel (pl. München, Regensburg…) és néhány szolgáltatóval. Volt pl. egy cég, mely Ferrarikat, Bugattikat, Rolls Royce-okat ad bérbe sofőrrel, vagy anélkül. Gondolom, nem kell mondanom hogy nem a magyar turista volt a célcsoportja… Nagyon érdekes volt tapasztalni, hogy mennyire orosz és ukrán piacra volt beállva az egész rendezvény. A tárgyaló partnerek kb. 40 %-a – magyarul, a német felet képviselő cégek 40% - a – nevét olvasva Ludmillák, Szergejek és egyéb orosz nevek voltak. Ezeknek nem a magyar piac a piac, hanem az orosz és az ukrán. Az egyik német utazásszervező elmondta, hogy náluk 32 fő a cégen belül csak az orosz beutaztatást koordinálja. Természetesen mind beszél oroszul (avagy eleve orosz származású). Gondolják át egy fő egy évben hány csoportot szervezhet… Na ezt szorozzák be 32 fővel. Ezek után megkérdezném, mennyire vagyunk mi fontosak ezen a piacon? Mi voltunk a töltelék. (Ez alatt nem csak a magyarokat, hanem szinte az összes egyéb országot értem). Mindenki az oroszokat és az ukránokat ugrálta körbe. Engem ez nem érdekelt, én csináltam ami a cégemnek fontos, de nagyon látszott, hogy azért ők is tudják, hogy Bajorország turizmusának mi a legfontosabb. Hogy változik a világ… 66 évvel ezelőtt azért nem várták ennyire őket a németek…
A következő beszámolómban a kulturális és kiegészítő programokról fogok írni.

2011. július 3., vasárnap

Bajorország

Remélem hiányolták a bejegyzéseimet. Elmondom miért nem írtam. Szerdán elutaztam Bajorországba. Három magyar irodát (köztük bennünket is) hívtak meg a K-Európai Workshopra Berchtesgardenbe, Münchenbe és ma értem vissza Szegedre.
Elmesélem a programjainkat. Már megérkezéskor is 2 vezető várt bennünket a müncheni reptéren. Kiemeltek a sorból és egy külön kapunk elvittek bennünket egy kis innivalóra és szendvicsre, hogy ne csak úgy várakozzunk a csomagjainkra. Szóval tudják pont úgy volt, mint ahogy önöket is szokták fogadni, amikor megérkeznek Ferihegyre (ja bocs, már a Liszt Ferencre). Ott is mindig várják a hazaérkezőket, kaja pia (vagy rosszul emlékszem?). Nos, megérkeztek a csomagok majd még vártunk kb. 20 percet mert még jött a lengyel delegáció is, és így egy 50 fős busszal elvittek kb. hetünket Berchtesgardenbe (kb. 2 óra buszút).


 Elhelyezkedtünk a ***+ szállodánkban. Estig nem volt programunk, így a 2 magyar kolleganővel sétáltunk egyet ebben a kis hegyi városkában. Aranyos festett falú házak, szép egységes hangulatú belváros. Összességében a településnek kb. 5.000 lakosa van. Szóval nem a sok gyaloglás miatt ültünk be egy cukrászdában a séta során. A városban 30 – 40 m szintkülönbségek vannak az azért szokatlan volt számomra. Ez a település a híres „Sasfészek” Hitler egykori nyaralóhelye alatt található.

Este elvittek bennünket egy helyi jellegzetes kocsmába. Ki nem találnák mit kínáltak: sört, perecet és sült húst. Főként oldalast. Megismertük a régió „sörkirálynőjét” (szép lány volt, de itthon Szegeden 10 perc alatt 3 szebbet is tudok mutatni). Köszöntött bennünket a Bajor Idegenforgalmi Hivatal vezetője, a Berchtesgarden város polgármestere, a régió idegenforgalmi vezetője és még sokan mások. Kiderült, hogy országonként általában 3-5 főket hívtak meg a 2 évente megrendezésre kerülő bajor workshopjukra, mely mindig máshol, (de természetesen Bajorországban) van. A meghívott országok voltak: Oroszország, Grúzia, Fehéroroszország, Ukrajna, Moldávia, Románia, Horvátország, Bosznia, Lengyelország, Csehország, Szlovénia, Észtország, Lettország, Litvánia és nem utolsó sorban Magyarországról. Összesen ha jól emlékszem, 72-en voltunk. Este kellemesen elbeszélgettünk a velünk szemben ülő ukrán delegáció tagjaival. Egyébként kimondva- kimondatlanul ez a workshop az orosz és az ukrán piacról szólt. Nem csak azért mert ők az ***** InterContinental Resort-ban voltak elhelyezve, hanem a másnapi workshopon tapasztaltak miatt is. Hogy ez mi volt, azt a legközelebbi beszámolómból megtudhatják. Ígérem, most nem marad ki ilyen hosszú időszak.